Aktualności

  • Poznaj Mazury oraz najnowsze informacje o Targach Słońce i Woda 2025
4 sierpnia 2024

Mazury się zmieniają, trwa tu wiele inwestycji

Wiele osób narzeka, że Mazury tracą już swoją dzikość i naturalność. Nic w tym dziwnego, w tym regionie trwa obecnie wiele inwestycji – drogowych, apartamentowych czy portowych. Infrastruktura komunikacyjna i turystyczna modernizuje się w szybkim tempie, po wielu latach zaniedbań i zaniechań.

Inwestycje drogowe na Mazurach

Jedną z głównych inwestycji transportowych jest rozbudowa Drogi Krajowej nr 16, która w swoich planach ma umożliwić szybki dojazd z Olsztyna i Warszawy na Mazury. Droga ta jest ważnym połączeniem komunikacyjnym łączącym zachodnią i wschodnią część regionu Warmii i Mazur. Ostatnie lata przyniosły modernizację odcinka z Olsztyna do Borek Wielkich koło Mrągowa, a kolejny etap modernizacji, obejmujący odcinek z Borek Wielkich do Mrągowa, ma zostać zakończony w połowie 2025 roku. Trwają obecnie prace nad planami dalszej rozbudowy trasy w kierunku Orzysza i Ełku. W ramach tych zadań, w śladzie obecnej DK16, powstanie droga ekspresowa o długości blisko 30 km. Istniejąca droga zostanie dostosowana do parametrów klasy S, zarówno dzięki dobudowie drugiej jezdni, jak i przebudowie konstrukcji niektórych odcinków istniejącej drogi. Wybudowane zostaną także dodatkowe jezdnie umożliwiające obsługę przyległych terenów. 

Powstaną nowe węzły drogowe Wójtowo oraz Łęgajny, natomiast węzły Barczewo, Kromerowo i Biskupiec zostaną dostosowane do parametrów klasy S. Inwestycja obejmie także budowę obiektów inżynieryjnych, montaż urządzeń ochrony środowiska, w tym ekranów akustycznych, budowę przejść dla zwierząt, odwodnienia i oświetlenia drogi. Wykonany zostanie system zarządzania ruchem (SZR) wraz z systemem preselekcyjnym (stacja ciągłego pomiaru ruchu). Powstaną dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) i obwód utrzymania drogi ekspresowej w rejonie węzła Biskupiec.

Ponadto sukcesywnie modernizowane są również drogi powiatowe, które łączą mazurskie miasta. Do tego przy większości miast trwają prace budowlane przy obwodnicach, aby wyprowadzić nadmierny ruch samochodowy poza ich teren. W ramach programu wybudowanych zostanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km, z czego pięć w woj. warmińsko-mazurskim. Są to obwodnice Pisza, Smolajn, Gąsek, Szczytna oraz Olsztyna i Dywit.

Zapętlony raj dla rowerzystów na Mazurach

Kolejną, ukończoną ważną inwestycją jest budowa Mazurskiej Pętli Rowerowej. To 300 km malowniczej trasy rowerowej wraz z infrastrukturą wspierającą rowerzystów. Na północy łączy się ze Wschodnim Szlakiem Green Velo, najdłuższą tego rodzaju trasą w Polsce, a w Giżycku również z nowymi trasami rowerowymi wokół unikatowego w skali kraju i Europy zabytku, XIX-wiecznej Twierdzy Boyen.

W ramach tej inwestycji wytyczono i przygotowano trasę rowerową wraz z jednolitym oznakowaniem oraz wybudowano 18 wystandaryzowanych Miejsc Obsługi Rowerzystów oraz 9 wież widokowych.

Trasa jest bardzo urozmaicona pod kątem zarówno trudności jak i nawierzchni. Są na niej odcinki szutrowe, leśne, górskie czy utwardzone płaskie. A wszystko wokół jezior, wśród lasów i pól uprawnych, ale też przez miejscowości turystyczne czy przy miejscach historycznych.Wzdłuż pętli rozlokowane są Miejsca Obsługi Rowerzystów pozwalające na chwilę odpoczynku i dające możliwość skorzystania z toalety czy podładowania baterii. Jest to infrastruktura wypoczynkowa, z wiatami, dostępem do prądu czy stojakami rowerowymi. 

Apartamenty na Mazurach

Szybko i intensywnie rozwijają się również inwestycje budowlane. Nic w tym dziwnego, wiele osób szuka właśnie tu nie tylko domku letniego ale często również całorocznego domu z dostępem do jeziora. W najbardziej atrakcyjnych turystycznie obszarach oraz przy mazurskich miastach turystycznych powstają osiedla apartamentowe, z reguły położone są blisko jezior. Najczęściej kupowane są jako letnie miejsca wypoczynku, choć mieszkania są w typu całorocznych oraz te przeznaczone na wynajem dla turystów. Przykładem może być Osada Tyrkło, położona w pobliżu majestatycznego jeziora Śniardwy, dzięki czemu łączy w sobie bliskość największych polskich akwenów, tworzących Szlak Wielkich Jezior Mazurskich oraz kameralne położenie - przy Jeziorze Tyrkło sąsiadującym z największym polskim akwenem.

Powstają nowe porty, stare się modernizują

Sporo dzieje się również w mazurskich portach zlokalizowanych nad jeziorami. Większość z nich modernizuje swoją infrastrukturę – powstają ekomariny (dbające również o wymiar ekologiczny) nowe, większe keje, pojawia się standardowo wyposażenie w media dla żeglarzy (ładowanie prądu, woda, spust nieczystości), nowe restauracje, miejsca noclegowe czy gastronomia. Przykładem może tu być ostatnia duża inwestycja - Przystań Nautica. To nowoczesny port nad jeziorem Święcajty, w północnej części Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Przystań posiada rozbudowaną infrastrukturę oraz rozległy teren rekreacyjny. Od maja 2024 r. oferuje bezpieczne cumowanie łodzi i jachtów oraz atrakcje i gastronomię na miejscu.

Przystań zapewnia atrakcyjne warunki cumowania, przy wygodnych odnogach cumowniczych oraz prąd i wodę na każdej kei. Port pomieći ponad 150 jednostek pływających, basen portowy ma głębokość ok. 1,80 m i jest dostosowany do większości mazurskich łodzi. 

Informacje o cookie

Na stronie sloneiwoda.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.