Aktualności

  • Poznaj Mazury oraz najnowsze informacje o Targach Słońce i Woda 2025
19 czerwca 2024

Co robić na Mazurach poza żeglowaniem?

Kiedy myślimy o Mazurach od razu na myśl przychodzą nam piękne, rozległe jeziora upstrzone białymi żaglami jachtów. Tak nam się z reguły kojarzy ten region, a to duży błąd. Ponieważ Mazury oferują o wiele więcej, nie tylko dla tych, którzy żeglują czy pływają łodziami motorowodnymi po akwenach. Zanim przyjedzie się na Mazury na urlop, event lub... I Mazurskie Targi Turystyczne Słońce i Woda, dobrze jest poznać potencjał regionu.

Co robić na Mazurach?  Można zwiedzać zabytki 

Mazury to region historyczny. W starożytności i wczesnym średniowieczu zamieszkany był przez plemiona pruskie. Od XIII wieku teren ten był z kolei podbijany przez rycerzy Zakonu Krzyżackiego. Zakonnicy w tym okresie nie tylko budowali strażnice, ale również zamki, zakładali miasta, wiele z tych obiektów przetrwało do tej pory. Warto więc nie tylko zwiedzić historyczne miasteczka, pełne zabytków jak Giżycko, Mikołajki, Węgorzewo, Pisz czy Szczytno, ale również pokrzyżackie twierdze – w Rynie, w Kętrzynie, w Szczytnie czy w Reszlu, nie zapominają o kościele w Bezławkach (najpierw był warownią).

W Barcianach zaś warto zwiedzić kościół, który w średniowieczu był zamkiem, a słynny jest z legendy o ukryciu w jego murach kielicha – św. Graala. Koniecznie również zobaczcie prusacką Twierdzę Boyen w Giżycku, Wilczy Szaniec, bunkry z czasów II wojny światowej w Mamerkach, czy śluzę w Leśniewie Górnym na Kanale Mazurskim. Oprócz tego na Mazurach znajdziecie również wspaniałe skanseny (w Węgorzewie czy Olsztynku) oraz interesujące muzea regionalne. Nie należy również zapomnieć o Sanktuarium Maryjnym w Świętej Lipce.

Dobrym pomysłem jest rower

Mazury to również wspaniały teren do uprawiania wycieczek rowerowych, zwłaszcza, że całkiem niedawno stworzono tu Mazurską Pętlę Rowerową. Pętla to 300 km malowniczej trasy rowerowej wraz z infrastrukturą wspierającą rowerzystów. Na północy łączy się ze Wschodnim Szlakiem Green Velo, najdłuższą tego rodzaju trasą w Polsce, a w Giżycku również z nowymi trasami rowerowymi wokół unikatowego w skali kraju i Europy zabytku, XIX-wiecznej Twierdzy Boyen.

Jeżdżenie konno na Mazurach

Na Mazurach znajdziecie również stadniny konne czy gospodarstwa agroturystyczne, które oferują jazdę konną po leśnych trasach w tym regionie. Jeśli nie umiecie jeździć konno, możecie się tu tego nauczyć.

Piesze wędrówki po lasach

Mazury zachęcają również do pieszych wędrówek po pięknych przestrzeniach przyrody. Zwłaszcza, że wiele tras prowadzi wzdłuż brzegów imponujących jezior czy mazurskimi puszczami. Będą to z pewnością wspaniałe chwile spędzone podczas aktywnego wypoczynku, który równocześnie dają możliwość obserwacji piękna mazurskiej przyrody.

Zbieranie grzybów

Szczególnie jesienią mazurskie lasy zachęcają wręcz do pieszych wypraw w celu zbierania grzybów. Ten niesamowity region oferuje wiele leśnych miejsc obfitujących w grzyby oraz puszcz, gdzie można spędzić miło i aktywnie wolny czas.

Rejsy statkami pasażerskimi

Nie pływacie na żaglach czy na łodziach motorowych, a chcielibyście popływać po mazurskich jeziorach? Nie ma żadnego problemu – po wielu jeziorach kursują rozmaite statki pasażerskie, które oferują wodne podróże i obserwowanie z pokładu piękna mazurskiej natury. Jeśli jednak chcecie nauczyć się żeglarstwa, prowadzenia motorówki czy pływania na desce – na Mazurach znajdziecie wiele szkółek i osób, które oferują takie kursy nauki.

Pływanie kajakami

Mazury to również wspaniałe miejsce na uprawianie kajakarstwa. Nie tylko na mazurskich jeziorach, ale również na rzekach, w tym Krutyni, która oferują zapierające dech w piersiach widoki podczas pływania kajakiem.

Mazury zimą

Również zimą nie można nudzić się na Mazurach. Największy ośrodek narciarski w północnej Polsce działa w położonym na południowo-wschodnich krańcach województwa Kurzętniku („Kurza Góra”, trzy trasy, blisko 2500 m, tory do tubingu 700 m, lodowisko).

Dużym zainteresowaniem cieszą się od lat stoki koło Mrągowa („Góra Czterech Wiatrów”, pięć tras, około 1800 m, snowpark), w okolicy Gołdapi („Piękna Góra”, pięć tras, około 2150 m, naturalny tor saneczkowy, 1200 m), w Mikołajkach (hotel Gołębiewski, trasa 700 m, wyciąg krzesełkowy z czteroosobowymi kanapami). W okolicach Giżycka znajduje się również nowoczesny wyciąg narciarski. SKI MAZURY Morenowa zlokalizowana jest w miejscowości Okrągłe w odległości około 28 km na południowy wschód od miasta. Są tu trzy trasy zjazdowe. Oprócz tego wiele ośrodków wypoczynkowych oferuje także organizację kuligów na Mazurach, a dla odważnych istnieje możliwość ślizgania się po zamarzniętych jeziorach bojerami – działają tu szkółki nauki jazdy tymi pojazdami, które oferują również ich wypożyczenie.

To oczywiście tylko namiastka możliwości - jeśli szukacie pomysłu na inwestycję nad wielkimi jeziorami, pobyt na słońce i Woda może być dobrym pomysłem.

Co robić na Mazurach poza żeglowaniem

Informacje o cookie

Na stronie sloneiwoda.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.