Historia Mazur

  • Trudna historia w cieniu minionych wieków
Historia Mazur
Historia Mazur
Historia Mazur

Poznaj ogólny rys historyczny Mazur

Jeśli chcielibyśmy zagłębić się w poznanie historii regionu zwanego obecnie Mazurami, to zajęłoby nam to sporo czasu.

Jest to bowiem obszar, gdzie na przestrzeni wieków mieszał się prawdziwy tygiel ludów, tradycji, wiary oraz wojen, które targały tym regionem przez setki lat.

Mazury, kraina słynąca z malowniczych jezior, gęstych lasów i bujnej przyrody, skrywa w sobie bogatą i skomplikowaną historię, kształtowaną przez wpływy różnych kultur i państw.

Najstarsze osadnictwo na Mazurach sięga tysięcy lat wstecz

Najstarsze ślady obecności ludzkiej na terenie Mazur sięgają epoki neolitu (4500–1700 lat p.n.e.). Podczas prac wykopaliskowych w miejscowości Jeziorko odkryto wyroby kamienne z tego okresu. Każda następna epoka pozostawiała coraz więcej śladów. Wyroby z epoki brązu (700–600 r. p.n.e.) i charakterystyczne dla tego okresu kurhany odkryto w Sterławkach Wielkich. Z końca ubiegłej ery znane są pojedyncze kurhany i cmentarzyska kurhanów z Orła, Skorupek i Sterławek Wlk. Na ten okres datowane są również osady obronne budowane na wzniesieniach (Jeziorko, Orło) i osady nawodne (Knis). Po raz pierwszy w źródłach pisanych wspomina mieszkańców tych ziem – Prusów, ok. I w. n.e. Tacyt. Klaudiusz Ptolemeusz zaś mówi już o plemionach pruskich, wymieniając m.in. Galindów.

Prusowie – giną w mrokach wieków

Pierwszymi zaś udokumentowanymi w piśmiennictwie mieszkańcami Mazur były plemiona pruskie, które nigdy nie stworzyły jednolitego państwa z centralną władzą. Nie przeszkadzało to jednak Prusom na łupieżcę wyprawy przeciwko sąsiadującymi państwami – Polsce czy Litwie. Dlatego też polscy książęta, graniczący z pruskimi plemionami organizowali nie tylko wyprawy odwetowe, ale próbowali również podbijać 
te tereny i osadzać tam ludność polską.

W 1226 r. mazowiecki książę Konrad, szukając sojuszników w walce z agresywnymi plemionami Pruskimi, ściąga tu Zakon Krzyżacki. Krzyżacy, wspierani przez polskie rycerstwo, dość szybko rozpoczynają podbój pruskich plemion. Co ważne, podczas walk zakładają w tym regionie twierdze, najpierw drewniane, potem kamienne i murowane. Pozwala to im przetrwać ataki pruskich plemion i czynić dalsze ekspedycje. Prusowie nie budowali obwarowanych miast, byli ludnością wiejską, więc Krzyżakom dość łatwo przychodził podbój kolejnych pruskich plemion. Mimo kilku powstań pruskich, ich świat został praktycznie całkowicie zniszczony w ciągu 100 lat przez rycerzy zakonnych. Krzyżacy, oprócz zamków zakładają również wiele osad wiejskich i miast, do których ściągają osadników głównie z Niemiec. Właśnie z dominacją na tym terenie Zakonu Krzyżackiego datujemy powstawanie najważniejszych miast na Mazurach. Giżycko powstało w 1437 r., Mikołajki w 1444 r., Węgorzewo w 1398 r., Kętrzyn 1329 r., Szczytno 1360 r.

Mimo wcześniejszych deklaracji, Zakon Krzyżacki nie przekazuje Polsce podbitych ziem pruskich, ale tworzy tu swoje własne państwo zakonne.

Polska odzyskuje Mazury

W 1525 roku Prusy Książęce, w których skład wchodziły Mazury, stały się lennem Królestwa Polskiego. Okres ten sprzyjał rozwojowi kultury polskiej na Mazurach. Od XIV wieku na te ziemie napływali osadnicy z Mazowsza i Kujaw, szukający lepszych warunków życia. Zakładali oni wsie, rozwijając rolnictwo, rybołówstwo i leśnictwo. Z czasem język i kultura polska zdominowały ten region, dając początek grupie etnicznej znanej jako Mazurzy.

Region dzieli się na Warmię i Mazury

W 1374 roku z części ziem podbitych przez Krzyżaków papież wydzielił teren Warmii podległy bezpośrednio biskupowi. Mazury pozostały pod władaniem krzyżackim. Momentem zwrotnym w historii Mazur był rok 1525, kiedy to wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollern dokonał sekularyzacji i likwidacji państwa krzyżackiego. W jego miejsce powstały Prusy Książęce oraz wchodzące doń Mazury. Gdy Albrecht Hohenzollern przeszedł na luteranizm w Prusach zapanował protestantyzm i katolickie praktyki zostały zakazane. Zaś Warmia pozostała katolicka. W kościołach warmińskich panował barokowy przepych, zaś wystrój ewangelickich kościołów był skromny. Warmię wyróżniają przydrożne kapliczki. Na protestanckich Mazurach ich nie stawiano. Na Warmii budowano niewielkie dworki i zamki biskupie. Mazury mogą się pochwalić wspaniałymi pałacami i krzyżackimi zamkami. Warmia posiada stare średniowieczne miasteczka z charakterystycznym średniowiecznym układem architektonicznym. Zaś Mazury mają głównie osadnictwo wiejskie. Warmię i Mazury dzieli kulturowe dziedzictwo, wynikające przede wszystkim z różnicy w wyznaniu religijnym.

Dwa niewielkie średniowieczne miasteczka warmiński Reszel i mazurska Święta Lipka położone są w odległości zaledwie 6 km od siebie. Te 6 km stanowi fragment historycznej granicy między Warmią i Mazurami. Reszel to miasteczko z XIV wieku z oryginalnym układem ulic i placów w centrum.

Jakie są więc granice Mazur i jak rozpoznać czy jesteśmy na Mazurach czy już na Warmii? 

Z historycznego, kulturowego i tradycyjnego punktu widzenia Mazury sięgają na północy (w granicach Polski) do Węgorzewa i Gołdapi. Na wschodzie do Olecka, Ełku i Białej Piskiej. Na południu do Nidzicy i Działdowa, a na zachodzie do Olsztynka i Ostródy. Jednak wiele przygranicznych terenów cały czas spiera się do jakiego regionu kulturowo i historycznie należy. Rozbiory Polski w XVIII wieku oddały Mazury pod panowanie pruskie. Władze pruskie prowadziły politykę germanizacyjną, dążąc do zlikwidowania polskiej kultury i języka. W XIX wieku narodził się ruch narodowy mazurski, którego celem było zjednoczenie z Polską. Mazurzy aktywnie uczestniczyli w powstaniach narodowych i plebiscycie na Warmii i Mazurach 
w 1920 roku.

Po I wojnie światowej, w wyniku przeprowadzonego plebiscytu, niewielka część Mazur powróciła do Polski. Pozostały, znaczny obszar regionu pozostał jednak w granicach Niemiec do 1945 roku, kiedy to po II wojnie światowej całe Mazury zostały ponownie włączone do Polski. Historia Mazur pozostawiła bogate dziedzictwo kulturowe, widoczne w lokalnej architekturze, muzyce, folklorze i kuchni. Do najważniejszych zabytków należą m.in. zamki krzyżackie w Mrągowie, Reszlu i Nidzicy, kościoły drewniane z okresu baroku i XIX wieku, a także liczne skanseny prezentujące tradycyjne życie na wsi.

Mazury w czasie II w.ś.

Jak doskonale wiemy, region Mazur pozostał po I wojnie światowej w granicach państwa niemieckiego. Jednak Prusy od Rzeszy dzielił spory skrawek terenu polskiego ciągnącego się do Gdyni. Właśnie ten brak połączenia Prus z Niemcami był jednym z problemów terytorialnych, które w końcu doprowadziły również do agresji Niemiec na Polskę. W czasie II wojny światowej Niemcy zbudowali na Mazurach wiele obiektów militarnych i obronnych. Natomiast w 1942 r., podczas agresji Niemiec na ZSRR Adolf Hitler ulokował nawet swoją kwaterę wojenną na Mazurach, w Wilczym Szańcu. Zresztą swoje siedziby mieli tu również najwyżsi rangą dygnitarze III Rzeszy – Goering, Bormann, Himmler. 

Mazurzy, podobnie jak podczas I wojny światowej, tak i w czasie trwania ostatniego konfliktu światowego, byli wcielani do armii niemieckiej. Mimo iż bardziej czuli się Mazurami czy nawet Polakami niż Niemcami. Kiedy w 1945 r. Rosjanie zdobywali teren Prus, Mazurzy padali ofiarą represji. Zdecydowana większość z nich uciekała na zachód przed Armią Czerwoną z obawy o swoje życie. Ci, którzy pozostali, z reguły byli po wojnie i tak zmuszani do wyjazdu do Niemiec i traktowani jako czynnik obcy narodowościowo dla Polaków. Pozostałych po nich miasteczka, wsie i wiejskie, tradycyjne cmentarze.

Od 1945 r. Mazury ponownie znajdują się w granicach Polski. I chociaż właściwie nie żyją już tu rdzenni mieszkańcy tych ziem – Mazurzy, nadal kultywowane są tradycje i historia tego regionu oraz dawnych mieszkańców. Można je poznać w licznych skansenach, muzeach czy na zamkach, które zlokalizowane są na Mazurach.

Informacje o cookie

Na stronie sloneiwoda.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.